• CCRS 2021

    43rd Annual Central California Research Symposium

     

    When: Wednesday, April 20, 2022 

43rd Annual Central California Research Symposium 

CCRS Student Pictures

2021 Proceedings

Apply CCRS

 

Past CCRS Winners 

2021

Poster Presentation Winners: 
Session I: 

Poster Session I Winner:
Maryam Fallahzadeh (Graduate Student)
College of Science and Math 


Honorable Mention 
Dolly Mizner (Graduate Student)
N/A


Honorable Mention 
Christian Dwyer (Graduate Student)
N/A
Poster Session II:

 

Poster Session II Winner:


Jack White (Undergraduate Student)

Honorable Mention 
Doreen Hatcher (Doctoral Student)


Honorable Mention 
Kathryn Ramirez (Undergraduate Student)


Poster Session III:


Poster Session III Winner:


Patricia Maldonado Magadan (Undergraduate Student)


Honorable Mention 
Saul Pamatz Melgarejo (Graduate Student)

 
Oral Presentation Winners: 

Outstanding Oral Presentation
Isela Ojeda


Honorable Mention 
Nuvia Garcia 


 
Outstanding Oral Presentation
Adam Miller (Undergraduate Student)


Honorable Mention 
Arashnoor Gill


Outstanding Oral Presentation
Jesus Gutierrez Plascencia (Graduate Student)
 
Outstanding Oral Presentation
Sumanjit Gill (Undergraduate Student)


Outstanding Oral Presentation
Brandi Loera-Mendiola (Graduate Student)


Outstanding Oral Presentation
Blanca Nino (Graduate Student)


Outstanding Oral Presentation
Yugjeet Grewal (Undergraduate Student)


 
Three Minute Thesis Winner: 


Winner
April Saldana (Undergraduate Student)

Honorable Mention 
Alvir Sangha (Graduate Student)

 

UCSF- Fresno 

UCSF Undergraduate Winner
Souvixada Somsacksy (Undergraduate Student)

UCSF Graduate Winner
Jorge Jacinto (Graduate Student)

Honorable Mention 
Sitong Wu (Graduate Student)

 

American Chemical Society

ACS Undergraduate Winner
Alyssa Morelli (Undergraduate Student)

ACS Honorable Mention 
Nagat Alrubati (Undergraduate Student)

ACS Graduate Winner
Kamna Sreejith (Graduate Student)

ACS Honorable Mention 
Jeremy Pisor (Graduate Student)

 

Educational Employees Credit Union
 

EECU Winner
Bradley Scott (Graduate Student)

Honorable Mention 
Trevor Ferguson (Graduate Student)

2020

Event cancelled due to COVID-19 

2019

CCRS 19 pt 1

 CCRS 19 pt 2

CCRS 19 pt 3

CCRS 19 pt 4

CCRS 19 pt 5

CCRS 19 pt 6

2018

CCRS 18 pt 1

CCRS 18 pt 2

CCRS 18 pt 3

2017

CCRS 17 pt 1

CCRS 17 pt 2

2016

Winners

2011

Joanna Zamora 
Davin Youngclarke Outstanding Presentation - awarded by the Office of Research and Sponsored Programs 

Jose Amaral 
American Chemical Outstanding Presentation - awarded by American Chemical Society 

Anjaneya K. Sinha 
American Chemical Honorable Mention

Roger Tsang 
Outstanding Graduate Oral Presentation - awarded by the University of California, San Francisco - Fresno 

Juan Lopez Arriaza 
Outstanding Undergraduate Oral Presentation - awarded by the University of California, San Francisco - Fresno 

Benjamin Adams 
Honorable Mention Graduate Oral Presentation

Brittany Rudd 
Honorable Mention Undergraduate Oral Presentation

Gerald Rude
Outstanding Graduate Poster Presentation -awarded by the Alliant University  - Poster Session II

Conrad Braganza
Honorable Mention Graduate Poster Presentation - Poster Session I

Alexander Guzzetta 
Outstanding Poster Presentation - awarded by the Craig School of Business 

Temperance Rowell 
Honorable Mention Poster Presentation

Kennedy Vu 
Outstanding Undergraduate Oral Presentation - awarded by the Office of the Provost 

Dario Santiago 
Outstanding Undergraduate Poster Presentation - awarded by the Office of the Provost

Brent Wilson 
Outstanding Graduate Oral Presentation - awarded by the Division of Graduate Studies 

Samantha Gustatson 
Honorable Mention - Outstanding Graduate Presentation

Deanna Arsala 
Outstanding Undergraduate Poster Presentation - awarded by the Central California Autism Center 

Jessica Russell 
Honorable Mention - Central California Autism Center

James Tipton 
Outstanding Undergraduate Oral Math Sciences Presentation - awarded by the EECU Credit Union 

2010

Doctoral Award for Best Oral Presentation 
Sponsored by: Alliant International University (Fresno)
1st place - Collin Closek
University of California, Merced
Profiling Coral and Bacterial Response to Yellow Band Disease

Graduate Award for Best Oral Presentation 
Sponsored by: University of California, San Francsico, Fresno
1st place - Julie Hale
California State University, Fresno
Proteomic Evaluation of Pesticide-Resistant Breast Cancer Cell Lines

Honorable Mention - Ulises Urbina
California State University, Fresno
Instrumentation for Measuring Specific Heat of Strongly Correlated Electron Materials
Honorable Mention - Kelli Upton
California State University, Fresno
Effects of Acute Stress on Hormonal Regulation of Food Intake in Tilapia

Undergraduate Award for Best Oral Presentation
Sponsored by: Office of the Provost (Fresno State)
1st place - Sean Campbell
California State University, Fresno
Atmospheric Chemistry of Organic Peroxy Radicals

Sponsored by: University of California, San Francisco, Fresno
1st place - Celeste Pilegard
California State Univeristy, Fresno
Short-Interval Time Perception in an Oddball Task: An ERP Study

Award for Best Science Presentation:
Sponsored by: the American Chemcial Society
1st place - Kurtis Thiesen (Oral)
California State University, Fresno
Synthesis and Characterization of New,Chiral P-N Ligands and Their Use in the Palladium-Catalyzed Asymmetric Allylic Alkylation
Honorable Mention - Deanna Arsala (Poster)
California State University, Fresno
A Candidate Gene Strategy to Identify Resistance Genes in Pepper to Phytophthora capsici

Graduate Award for Best Presentation: 
Sponsored by Division of Graduate Studies (Fresno State)
1st place - Douglas DeFlitch (Oral)
California State University, Fresno
Measurement and Monitoring of Bedload Sediment Transport along the Upper San Joaquin River

The Davin Youngclarke Memorial Award:
Sponsored by: Office of Research and Sponsored Programs (Fresno State)
1st place - Adrian Ramirez (Oral)
California State University, Fresno
The Impact of the College Assistance Migrant Program on Migrant Student Achievement in the California State University System
Honorable Mention - Maria Teres Garcia (Poster)
California State University, Fresno/University of California, San Francisco, Fresno
Efficacy of Physical Therapy Intervention on Fear of Falling in Community-Dwelling Older Adults

Awards for Best Poster Presentation:
Sponsored by: Craig School of Business (Fresno State)
1st place- Johnny Upshaw (Poster Session I - Undergradute)
California State University, Fresno
Effectiveness of Carrier RNA co-extraction methodologies using the Qiagen BioRobot EZ1® and EZ1® DNA Investigator Kit

Sponsored by: Central California Autism Center
1st place - Angela Persicke (Poster Session I - Graduate)
California State University, Fresno
Using TAG Teaching to Decrease Toe Walking in a Child With Autism

Sponsored by: Office of the Provost (Fresno State)
1st place - Steven Chabolla (Poster Session II)
California State University, Fresno
Structural Studies of Di-μ-chloro-bis[(η6-ethoxybenzene) chlororuthenium(II)]

Sponsored by: Office of Research and Sponsored Programs (Fresno State)
1st place - Setareh Khalili (Poster Session III)
California State University, Fresno
Function and Expression Dynamics of Rho, Rac and Cdc42 Genes in the starlet sea anemone, Nematostella vectensis
Honorable Mention- George Mathew Mazhuvancheriparambath (Poster Session III)
California State University, Fresno
Geospatial Wine Grape Quality Modeling for Optimum Sampling Strategy

2009

Graduate Award for Best Oral Presentation 
1st place: Whitney Janzen - The Stress Hormone, Cortisol, Alters Ghrelin Signaling in Tilapia

Honorable Mention: Michael Tran - Effects of methyl farnesoate on fecundity and first-generation offspring viability in the tadpole shrimp, Triops longicaudatus

Undergraduate Award for Best Oral Presentation 
1st place: Janet Campbel l- Variation  in aggressive behavior within a clonal killifish, Kryptolebias marmoratus: Investigations into gene expression and epigenetic modifications of monoamine oxidase.

Honorable Mention: Sukhdip Singh - Branching ratios for the reaction of hydroperoxy radicals with acetyl peroxy and acetonyl peroxy radicals as a function of temperature and pressure.

Award for Best Science Presentation
Funded by the American Chemcial Society
Heather Upton - Degradation of Malachite Green in Mycobacterium smegmatis.

Awards for Best Poster Presentation:
1st place- Session I: Yaw Anane - Analysis of Concomitant Mercury Detoxification and 2,4-D Degradation by Bacteria.

1st place- Session II : Dulce Romero - Synthesis and Characterization of Gd and Nd Nanoparticles.

Honorable Mention (Session I): Johnny Upshaw - Extraction of Hydroxyapatite Crystal Aggregates from Forensic and Archaeological Bone.

Honorable Mention (Session I): Philip Vierra - Short-Interval Time Perception: An ERP Study.

Honorable Mention (Session II): Kennedy Kiet Tuan Vu - nvestigation of Levoglucosan as a tracer for wood smoke regulation in the San Joaquin Valley.

Honorable Mention (Session II): Rowena Chu - Secretome Analyses from Staged Pancreatic Cancer Cell Lines.

Graduate Award for Best Presentation:
Henry “ Rockey” Cisneros (Session I)- Association of functional measures and fall status with balance self efficacy in community dwelling older adults at risk for falls.

The Davin Youngclark Memorial Award: 
1st place - Scott Hodges (Poster) - Increasing Student Achievement and Motivation in the Science Classroom Utilizing video production and Video Peer-Review.

Honorable Mention: Coleman Tuttle (Poster) – Effects of Anonymity on Aggressive Behavioral Responses to Anger-Provoking Driving Situation

2008

Graduate Award for Best Oral Presentation
1st place: David Lewis – The Effects of Lawful Multi-Sensory Concordance on Visuo-Spatial Adaptation

Undergraduate Award for Best Oral Presentation
1st place: Stephanie Calloway – Comparison between Urban and Rural Tardigrade Communities

Honorable Mention: Antonio Toribio – Propargyl Bromide as an Alternate Fumigant

Award for Best Sciences Presentation: 
Lucia Rubio (Oral) – Bacterial and Fungal Communities Composition in Aerated Soil

Awards for Best Poster Presentation:
1st place-Session I:  Swapna Medichetti - Does Challenging Convict Cichilds with ACTH Manipulate the Stress Axis?

Honorable mention (Session I): Charles Grove -
Ruthenium (ll)-Catalyzed Asymmetric Transfer Hydrogenation of Aromatic Ketones Using a New Planar Chiral, Diferrocenyl Diaminodiphosphine Ligand

Honorable mention (Session I): Lizbeth Duran -
Parental Mental State Talk and the Development of Theory of Mind

Graduate Award for Best Poster Presentation:
1st place-Session II: Michael Romano - Perceptual Similarity, Difference and Identity

Honorable mention (Session II) - Hasan Alhaddad
A Comparative Study of the Nematocidal Activity of Phenyl and Ferrocenyl Chalcones

Honorable mention (Session II):  Diganta Adhikari –
Assessment of Freeze Damage in California and Possible Remedial Solution

The Davin Youngclarke Memorial Award:
1st place: Leepao Khang (Oral) - Prevalence of Hepatitis B Virus (HBV) Infection among Hmongs in the San Joaquin Valley

Honorable mention (Oral) – Hmong students in Higher Education and Academic Support Programs

2007

Doctoral Award for Best Poster Presentation
 Justin Matthews (pictured at right) – How Spatial is Social Distance?

Graduate Award for Best Oral Presentation
1st place: Carlos Tristán –
Expression Profile of Transgenic Nicotiana tabacum Plants Expressing Caenorhadbitis elegans’ Cell Death Genes

Undergraduate Award for Best Oral Presentation
1st place: Hilary Casner – Applying the Frustration-Aggression Hypothesis to Driving Situations: A Preliminary Analysis

Honorable Mention (Tie)

Paula Wright – Health, Wealth, and Home: The Effects of Household Air Quality on Income
and Sean Thompson – Fluid Biomechanics of a Mussel Bed

Award for Best Sciences Presentation
Edward Reese (Poster) - Convergent Evolution of Antifreeze Proteins: Bioinformatics of the Genes and Proteins

Awards for Best Poster Presentation
1st place (Session I): Sivakumar Sachidhanantham - Geo-spatial modeling of wine grape quality using GIS

Honorable mention (Session I):

Vanessa Becerra - A Key to Brachyuran Megalopae of the San Francisco Bay Estuary

1st place: (Session II)

Christian Aguilar -
Protein Profile of Transgenic Nicotiana tabacum Plants Expressing Caenorhadbitis elegans’ Cell Death Genes

Honorable mention (Session II)

 Nicholas Blanchard –
Phenotypic Characterization and Genetic Mapping of Traits in the Pepper Root Rot Pathogen

2006

Doctoral Award for Best Oral Presentation:
Nick Tolchin – Can Cognistat Differentiate Between Alzheimer’s Disease and the Lewy Body Variant of Alzheimer’s Disease?

Graduate Award for Best Oral Presentation: 
1st place (Tie): Ammon Rice – The Influence of Environmental Parameters on Zoeae Recruitment Dynamics of the Chinese Mitten Crab, Eriocheir Sinensis in San Francisco Bay, California

1st place (Tie): Enrique Lopez – Field measurements of Toxic Particles in the San Joaquin Valley

Undergraduate Award for Best Oral Presentation:
Marcel Garcia – Effects of Lexical Competition on Audiovisual Integration in Speech Perception

Award for Best Sciences Presentation:
Felix Perez – Ruthenium(II)-Catalyzed Transfer Deuteration of Acetophenone and Derivatives

Awards for Best Poster Presentation:
1st place (Session I): Dora Rendulic - Investigation of a Simple Chemical Assay as an Indicator of the Toxicity of Ambient Particulate Manner

Honorable mention (Session I): Satinderpal Dahl - The Benefits of Enhanced Photosynthetic Rate in Reproductive Leaves is Constrained under Low Illumination Conditions

1st place: (Session II): Saben Kane
Studying Embryogenesis of the Endoparasitic Root Knot Nematode Meloidogyne Icognita

Honorable mention (Session II): Vanessa Kadiz
Characterization of Two M. Smegmatis Mutants: 56E2 and 9056

2005

Graduate Award for Best Oral Presentation:
Lisa Gaitero, Jamie Rogers – The Effects of a Group-Structured Balance and Mobility Program for Seniors at Risk for Fall

Undergraduate Award for Best Oral Presentation:
Brittany Stapp – Biosynthetic Collagen Nerve Guide Abrogates Neuropathic Pain Associated with Neuroma Formation Following Sciatic Nerve Ligation

Honorable Mention for Undergraduate Oral Presentation:
Kevin T. Webster– The Role of Multimodal Sensory Feedback in the Perceptual Learning of Speech

Award for Best Sciences Presentation:
Karen L. Sproull – Influence of Exotic Black Rats on the Reproductive Success of Riparian Woodrats

Awards for Best Poster Presentation: 
1st place: (Session I) - Kimberly Senatore
Soil Water Retention Properties of Soils Irrigated with Saline-Sodic Drainage Water

1st place: (Session II) - Denise Lopez Coenzyme F420 is Involved in the Degradation of Malachite Green in Mycobacteria

2003

Center Graduate Award for Best Oral Presentation 
Holly Ramage – “Characterization and Transposon Mutagenesis of Propargyl Bromide Degraders”

Honorable Mention for Graduate Oral Presentation
(four winners; no cash award):
Julie Rodriguez – “Development of a Method to Detect Water-Soluble Accelerants in Arson Debris for Forensic Laboratories”

Alicia Rivera – “Legal Controversies Related to Brown v. Board of Education” Robert Gaeta –
“Induction of PCD in Caenorhabditis elegans by Targeting Ced-9 Using RNA Interference: Potential to Control Plant Pathogenic Nematodes”

Jared Nakashima – “Beneficial Effects of Propofol Anesthesia in Reconstructive Surgery: Survival Study of Random Pattern Skin Flaps in an Animal Model”

Undergraduate Award for Best Oral Presentation ($250):
Kristen Callens – “An Assessment of the Economic Feasibility of Using Raisins as an Ethanol Feedstock”

Honorable Mention for Undergraduate Oral Presentation:
Andrew Smith – “Group Size Effect for Positive, Negative and Neutral Events"

Award for Best Poster Presentation: 
1st place: (Session I)
Kurt Sterling – “Sequence Diversity in the tfdR Regulatory Gene for the 2,4-D Catabolic Pathway”

1st place: (Session II)
Bonnie Glosier, Linda Donnelly, and Victoria Gomes – “Combating Phytophthora Disease in Pepper (Capsicum Annum)”

Honorable Mention 
Michael Spiess – “Online Data Collection of Secondary Agricultural Education Data”

2001

First place (tie): The Death Poem: A Study on William Blake’s Marriage of Heaven and Hell
• Luiz Claudio Carneiro Monteiro Prazeres - San Diego State University

First place (tie): Role of Metal Ions in the Biosynthesis of the Diterpenoid Marrubiin in the Common Horehound (Marrubium vulgare)
• Alexander Candia - California State University, Bakersfield

Honorable Mention: Accounting for Goodwill in Business Combinations
• Wendy Jackson - California State University, Fresno

Graduate Division:
First place (tie): Inhibition of Ovarian Reproductive Development, by Methyl Farnesoate (MF), in the Tadpole Shrimp Triops longicaudatus
• Colby Linder - California State University, Fresno

First place (tie): Potential for Using Allium spp. Amendments, With and Without Soil Heating, For Weed Control Via Biofumigation
• Susan B. Mallek - California State University, Fresno

Honorable Mention: Cloning ftd Promoter Constructs in the 2,4-Dichlorophenoxyacetic Acid Pathway
• Mireya Macias - California State University, Fresno

Doctoral Division:
First place: A Grounded Theory of Becoming a Teen Parent Among Juvenile Hall Females: Implications for Public Policy
• Stephanie Parmely - Alliant University

Honorable Mention: School Social System Characteristics Within High School Settings of Different Size and Teachers’ Perception of Student Violence and Disruption
• Robert P. Murray - California State University, Fresno

Poster Division:
First place: Increasing Protein Uptake in Nematodes by Using the Transduction Domain
• Brian O’Roak and G.W. Polack - California State University, Fresno

Honorable mention: Challenges in Manipulating Genomic DNA in Cosmid Vectors: Evaluation of Transformation and Cosmid Recovery Methods
• Mary Scully - California State University, Fresno